Szukaj
 

 More From Region

 

Yad Vashem- Muzeum Pamięci o Holokauście

Yad Vashem - Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, jest w Izraelu głównym miejscem upamiętniającym Holokaust. Tam też znajduje się centrum edukacyjne zajmujące się nauczaniem o tym okresie w historii świata.

Na tej stronie:

Yad Vashem- Muzeum Pamięci o Holokauście

Yad Vashem - Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu, jest w Izraelu głównym miejscem upamiętniającym Holokaust. Tam też znajduje się centrum edukacyjne zajmujące się nauczaniem o tym okresie w historii świata. Muzeum usytuowane jest na zielonych zboczach Har HaZikaron (Wzgórze Pamięci) w Jerozolimie.

 

Projekt upamiętnienia wydarzeń Holokaustu rozpoczął się w Izraelu w roku 1953. Głównym zadaniem programu miało być zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu wśród przyszłych pokoleń. W tamtym czasie projekt ten był niezwykle ważny dla nowotworzonego, młodego izraelskiego społeczeństwa. Miał także ogromne znaczenie dla obywateli Państwa Izrael, a szczególnie dla tych, którym udało się przeżyć niewolę w gettach i obozach koncentracyjnych.

 

Nowe muzeum Yad Vashem zostało otwarte dla szerszej publiczności w roku 2005. Budynek zaprojektowano w formie graniastosłupa wrastającego w masyw zbocza, na którym jest usytuowany. Muzeum podzielono na dziewięć galerii, symbolizujących i przedstawiających historię społeczności żydowskich przed II Wojną Światową, a także odzwierciedlających serię wydarzeń, poczynając od dojścia do władzy Nazistów, poprzez prześladowania Żydów, aż po zamknięcie ich w gettach i „Ostateczne Rozwiązanie”, czyli masowe ludobójstwo dokonane na narodzie żydowskim. Osobiste doświadczenia i odczucia ofiar Holokaustu stanowią fundament dla prezentowanej w muzeum wystawy. Fotografie, filmy, dokumenty, listy, dzieła sztuki oraz rzeczy osobiste znalezione w gettach i obozach koncentracyjnych stały się integralną częścią ekspozycji. Opuszczając zamknięte galerie wchodzi się do Sali Imion. Stanowi ona rodzaj specyficznego „pomnika”, na którym wypisano ponad trzy miliony imion i nazwisk ofiar Holokaustu. Dane te zostały dostarczone Instytutowi Yad Vashem przez rodziny i krewnych osób, pomordowanych przez hitlerowskich oprawców. Odwiedzający mogą nadal podawać znane sobie nazwiska, a te dopisywane są na „pomniku”, a także rejestrowane w stale powiększającej się komputerowej bazie danych.

 

Oprócz Muzeum Historii Holokaustu, Yad Vashem pełne jest także licznych miejsc pamięci i pomników. Znajduje się tam Izba Pamięci, w której pochowano prochy ofiar wojny. Tam też stale płonie wieczny ogień, upamiętniający miliony pomordowanych. Yad Layeled, to pomnik poświęcony dzieciom, upamiętniający ponad półtora miliona pomordowanych podczas II Wojny Światowej. Jest tam także Pomnik Deportowanych, czyli autentyczny wagon kolejowy, wielka maszyna zwisająca nad urwiskiem i nad drogą wijąca się wzdłuż zbocza góry. Tabor ten był podczas II Wojny Światowej wykorzystywany do transportowania Żydów, którzy zostali wygnani ze swych domów i wysłani do obozów koncentracyjnych.

 

Wzdłuż Alei Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata posadzono ponad dwa tysiące drzew. Mają one upamiętniać nie-Żydów, którzy narażali swe życie, aby uratować swoich żydowskich sąsiadów z rąk Nazistów. Należące do Instytutu Yad Vashem archiwa i biblioteka, mieszczą największą na świecie kolekcję materiałów i dokumentów dotyczących Holokaustu.

 

Odwiedziny w muzeum Yad Vashem są głęboko emocjonalnym i niezwykle przejmujący doświadczeniem. Niemniej jednak oglądanie eksponatów i poznawanie historii Holokaustu jest dla ponad miliona turystów, światowych przywódców i dygnitarzy, którzy w ciągu roku przekraczają bramy Instytutu, szansą na upamiętnienie sześciu milionów Żydów, ofiar hitlerowskich zbrodni Holokaustu.

 

Jeśli chcecie państwo uzyskać więcej informacji, odwiedźcie stronę internetową Yad Vashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu www.yadvashem.org
 

 Sites & Attractions

 
. Mount Herzl. The State of Israel’s national cemetery was named after the state visio...
Delve deeper into the stories of the Bible. Follow the lives of the people who populate...
The House of Representatives of the State of Israel, comprising a plenary, conference r...
Memorial established on the Jordanian military post, with a permanent exhibition on the...
Avshalom’s Shrine. An ornate monument from the first century BCE, said to be the tomb o...
Large, well-lit cave in the wall of the Old City, which was a quarry in the days of the...
 

 Accommodations

 
Hotel with accessorized rooms and suites with Internet access, among other features. Th...
Guest units surrounded by a grassy area, with balconies facing the Jerusalem hills and ...
Various-sized units in an old Arab house, from single rooms to six-person family suites...
The Agron Guest House is situated in the heart of the Jerusalem and as such it is ideal...
 

 VideoSideVWP

 
 

 RelevantArticle

 
 

 Events In Area

 
 

 Untitled

 
Atrakcje