Dobra, sprawdzona i jakościowo wysoka karma dla kota – jak znaleźć?

Żywienie kota jest ważne, jeżeli zależy nam na jego zdrowym i długim życiu. Istnieją dwa rodzaje karm dla kotów – mokra oraz sucha. Niestety obecnie właściciele kotów często stawiają na drugą, prostszą opcję, nie zdając sobie sprawy o jej szkodliwości.

Kot jest z natury mięsożercą, a karma sucha nie zapewnia mu go w odpowiedniej ilości. Koty ze względu na budowę swojej szczęki często nie radzą sobie z rozmiażdżeniem pastylek. Przez dużą zawartość wypełniaczy, takich jak pszenica oraz białko sojowe, pokarm o takim składzie jest automatycznie gorzej trawiony przez przewód pokarmowy kota. Skutkami mogą być zaleganie karmy w żołądku i jelitach. Dochodzi również do zachwiania równowagi pH wewnątrz żołądka. Sucha karma puchnie, zwalniając proces trawienia oraz doprowadzając do odwodnienia zwierzęcia. Kolejnym często spotykanym i bagatelizowanym skutkiem spożywania przez kota suchej karmy jest zbyt duża ilość tłuszczu zewnętrznego. Stoją za tym wyjątkowo wysokokaloryczne węglowodany – których nie mało w gotowych pastylkach. Organizm nie radząc sobie z ich ilością odkłada go w formie tkanki tłuszczowej. Bardzo łatwo również przekroczyć rekomendowaną ilość karmy suchej w ciągu dnia, gdy kot pozostawiony jest często z miską wypełnioną nią aż po brzegi. Nadwaga nie jest jednak jedynym problemem.

Istnieje mit oraz chwyt marketingowy o dobrym wpływie suchej karmy na zęby kotów – producenci zapewniają, iż za jej pośrednictwem jama ustna będzie w świetnym stanie i jest to najlepsza forma jej pielęgnacji. Działanie suchej karmy jest jednak całkowicie przeciwne, tworzącą spustoszenie w jamie ustnej kota w postaci osadu nazębnego oraz oblepienia kłów. Prowadzić może to do poważniejszych skutków, gdyż resztki pokarmu jest to świetna pożywka dla bakterii i drobnoustrojów – głównych przyczyn zapaleń.

Warto oprzeć odżywianie kota o karmy mokre oraz mięso, tak jak przystosowała ich do tego natura. Jeśli jednak zdecydujemy się wprowadzić do ich diety karmę suchą, warto stosować ją jedynie jako dodatek w diecie oraz wybierać produkty rekomendowane przed weterynarzy oraz o wysokiej zawartości mięsa jak w sklepie zoologicznym Twój Pieszczoch.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij